ارمنستان

ایروان، قدیمی ترین پایتخت جهان، امروز مرکز جمهوری ارمنستان است.

ایروان مرکز اقتصادی، فرهنگی ، سیاسی و صنعتی ارمنستان و یکی از زیباترین شهرهای منطقه قفقاز است. ایروان یا پروان با عنوان پایتخت جهانی کتاب، درسال 2012 میلادی ازطرف یونسکو انتخاب و ثبت شد.ایروان با جمعیتی حدود 1.2 میلیون نفر 1000 متر از سطح دریا ارتفاع ، 223 کیلومتر مربع مساحت دارد و در دامنه دو کوه سیس و ماسیس از مجموعه آرارات بنا شده و رود زیبای هرازدان از میان آن میگذرد ، شهری چهارفصل که زمستان آن طولانی تر ازتابستان بوده و در زمستان دمای آن گاهی تا 25 درجه سانتیگراد زیر صفرمیرسد. شهر دارای یک خط مترو با 10ایستگاه است.

ارمنستان اولین کشوری است که دین مسیحیت را پذیرفت ، به همین دلیل مسیحیان جهان بعنوان تاریخ مصور مسیحیت ازآن یاد نموده و سالانه ازتمام دنیا برای بازدید از اجمیادزین اولین کلیسای جهان و سایر بناهای تاریخی مذهبی مانند قلعه و کلیسای داتو به این کشور سفرمیکنند. اجمیادزین در30 کیلومتری و قلعه کلیسای داتو در 270 کیلومتری ایروان نمونه ای از تاریخ مذهبی کشورند.

چشمه های آبگرم شهر جرموک، تله کابین داتو با 5750 متر طول که طولانی ترین تله کابین کابلی بدون توقف جهان است ، شهر آرنی بزرگترین مرکزتولید انگور در قفقاز، دریاچه آب شیرین سوان، شهر زیبا وسرسبز دیلیجان، دریاچه بارزلیچ، شهر دره گلها فقط نمونه هایی از جاذبه های دیدنی فراوان ارمنستان هستند. همچنین ایروان با معماری شهرسازی منحصربفرد، موزه ها، کتابخانه ها، بازارهای سنتی ،پاساژهای مدرن خرید، کلیساها، بناهایی مانند کاسکاد و سالن اپرا ، کافه ها و رستوران های متنوع برای تفریح و تماشای توریست های کشورهای مختلف بسیارجذاب است.